بلاگ, مقالات

8 ماده غذایی که باعث بروز خارش می شوند

8 ماده غذایی که باعث بروز خارش می شوند

8 ماده غذایی که باعث بروز خارش می شوند

8 ماده غذایی که باعث بروز خارش می شوند

8 ماده غذایی که باعث بروز خارش می شوند

خارش یکی از مشکلات آزاردهنده ای است که بسیاری از ما در طول زندگی خود گاهی به آن دچار شده و به دنبال علت و راهی برای درمان آن بوده ایم. این مشکل پوستی می تواند به دلایل مختلف و از بیماری های گوناگون ناشی شود.

با این حال خارش گاهی تنها علامت یک آلرژی غذایی است که به دلیل قرار گرفتن در معرض پروتئین های خاص موجود در غذاهای خاص رخ داده است. در این مواقع سیستم ایمنی بدن پروتئین را به عنوان مهاجم شناسایی کرده و برای مقابله با آن آنتی بادی تولید می کند که به خارش منجر می شود.

شناسایی آلرژن های احتمالی در رژیم غذایی بهترین راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک همچون خارش می باشد. در ادامه مطلب قصد داریم به معرفی 8 ماده غذایی خارش آور بپردازیم، با کوکا همراه باشید.

1. سویا

اگرچه آلرژی سویا بیشتر در نوزادان و کودکان دیده می شود اما تخمین زده شده می تواند 0.5 درصد از جمعیت مردم را تحت تاثیر قرار دهد. این نوع آلرژی از واکنش سیستم ایمنی بدن به پروتئین سویا ناشی می شود که به دیل مصرف بسیاری از محصولات تهیه شده از سویا مانند سویا، ادامامه، خمیر سویا، پنیر سویا و تمپه رخ می دهد.

آلرژی سویا می تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند، از جمله آن ها می توان به درماتیت آتوپیک اشاره کرد که با خارش و التهاب پوست همراه می باشد. همچنین ممکن است باعث بروز ورم، گز گز دهان، درد معده و خس خس سینه شود.

اگرچه افرادی که به آلرژی سویا مبتلا هستند باید از تمام محصولات مبتنی بر سویا اجتناب کنند اما برخی مواد فراوری شده مانند روغن سویای تصفیه شده و لسیتین سویا که نوعی ماده افزودنی است را اغلب می توانند با خیال راحت مصرف کنند.

2. بادام زمینی

آلرژی بادام زمینی نه تنها یکی از رایج ترین آلرژی های غذایی است بلکه یکی از خطرناک ترین آن ها نیز محسوب می شود که به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به پروتئین های خاص موجود در بادام زمینی رخ می دهد.

حساسیت به بادام زمینی اغلب با بثورات پوستی و سایر علائم مانند ورم زیر پوستی، خس خس سینه، تنگی نفس و مشکلات گوارشی شناخته می شود. در موارد شدید حساسیت ممکن است به آنافیلاکسی منجر شود که نوعی واکنش آلرژیک کشنده می باشد.

همچنین به نظر می رسد ابتلا به آسم می تواند خطر واکنش های آلرژیک شدید در افراد مبتلا به آلرژی بادام زمینی را افزایش دهد.

در بعضی موارد دیده شده روغن بادام زمینی شدیدا فراوری شده برای کسانی که به بادام زمینی حساسیت دارند واکنش آلرژیک خاصی به همراه نداشته، با این حال این افراد باید از مصرف روغن بادام زمینی سرد یا تصفیه نشده پرهیز کنند و قبل از افزودن بادام زمینی به رژیم غذایی خود حتما با پزشک مشورت داشته باشند.

3. حلزون صدف دار

حلزون صدف دار به گروهی از موجودات دریایی از جمله میگو، خرچنگ دریایی، خرچنگ، ماهی مرکب و صدف اشاره دارد که پوسته خارجی سختی دارند. آلرژی به این موجودات به دلیل واکنش سیستم ایمنی به نوعی پروتئین خاص موجود در بدن آن ها به نام تروپومیوزین ایجاد می شود.

واکنش های آلرژیک در این نوع حساسیت غذایی شامل کهیر، بثورات پوستی و خارش است و در موارد شدیدتر می تواند به افت فشار خون، خس خس سینه و حتی آنافیلاکسی منجر شود.

برخی افراد به همه موجودات خانواده حلزون صدف دار حساسیت نشان می دهند در حالی که برخی دیگر تنها به انواع خاصی از آن ها آلرژی دارند.

4. گندم

گندم از محصولات رایج و پر مصرف در سراسر دنیا است. همچنین از رایج ترین مواد غذایی حساسیت زا محسوب می شود که حدود 1 درصد کودکان و افراد بزرگسال در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

آلرژی به گندم در اثر قرار گرفتن در معرض پروتئین های موجود در این گیاه از جمله آلبومین، گلیادین، گلوبولین و گلوتن رخ می دهد که می تواند به مشکلاتی همچون خارش، ناراحتی گوارشی و مشکلات تنفسی منجر شود.

به نظر می رسد آلرژی به گندم بیشتر در میان کسانی که بیماری زمینه ای مانند آسم، اگزما یا آلرژی فصلی دارند ایجاد می شود.

کسانی که به گندم حساسیت دارند باید از مصرف همه مواد غذایی حاوی گندم از جمله نان، آرد، ماکارونی، تردک، کوسکوس و غیره اجتناب کنند. همچنین لازم است قبل از خرید، برچسب مواد غذایی را با دقت مطالعه کنند زیرا از گندم در محصولاتی همچون سس سالاد، سس ها، سوپ های آماده و گوشت های فراوری شده نیز استفاده می شود.

5. شیر گاو

حساسیت به شیر گاو عارضه ای است که بیشتر در نوزادان و کودکان رخ می دهد. پروتئین وی و کازئین (دو پروتئین موجود در شیر گاو) هر دو از عوامل اصلی واکنش های آلرژیک هستند.

از جمله علائم آلرژی به شیر گاو می توان به ورم لب ها، زبان یا گلو و خارش و گز گز ناحیه اطراف دهان اشاره کرد. همچنین ممکن است به استفراغ و اسهال، گرفتگی معده، خس خس سینه و آنافیلاکسی منجر شود.

افراد مبتلا برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک باید از مصرف لبنیات و مواد غذایی حاوی شیر گاو از جمله ماست، پنیر، کره و بستنی اجتناب کنند.

6. تخم مرغ

آلرژی به تخم مرغ معمولا به دلیل پروتئین های خاص موجود در سفیده تخم مرغ از جمله اوالبومین، اووترانسفرین، لیزوزیم سفید تخم مرغ و اووموسین ایجاد می شود.

کهیر یکی از علائم اصلی این نوع آلرژی است که می تواند به خارش، قرمزی و ورم پوست منجر شود، همچنین ممکن است طیف گسترده ای از مشکلات گوارشی از جمله اسهال، استفراغ و معده درد نیز به دنبال داشته باشد.

برخی افراد که از آلرژی تخم مرغ رنج می برند در خوردن انواع تخم پرندگان مانند تخم اردک، غاز یا بلدرچین مشکلی ندارند اما برخی دیگر باید از مصرف تخم هر نوع پرنده ای اجتناب کنند.

7. آجیل های درختی

آجیل درختی به هر نوع آجیلی گفته می شود که روی درختان رشد می کند که از جمله آن ها می توان به بادام، بادام هندی، پسته، پکان، گردو، فندق و آجیل برزیلی اشاره کرد.

آلرژی به آجیل درختی بسیار شایع است و تقریبا 4.9 درصد جمعیت دنیا به آن مبتلا می باشند. این نوع واکنش آلرژیک به دلیل وجود پروتئین های خاص در آجیل های درختی به نام اولئوزین ها، لگومین، ویسیلین و آلبومین های دو اس رخ می دهد.

برخی علائم آلرژی به آجیل درختی شامل خارش، گز گز، قرمزی پوست و ورم دهان می باشد. به علاوه برخی بیماری ها مانند آسم، اگزما و تب یونجه ممکن است این علائم را تشدید کنند.

اغلب اوقات افراد مبتلا تنها به انواع خاصی از آجیل های درختی حساسیت دارند اما به دلیل خطر آلودگی متقاطع در تولید مواد غذایی، معمولا توصیه می شود این افراد از مصرف همه آجیل های درختی اجتناب کنند.

8. ماهی

آلرژی به ماهی معمولا به دلیل مصرف ماهی های باله دار مانند ماهی تن، ماهی قزل آلا، گربه ماهی و ماهی روغن ایجاد می شود که علت آن واکنش سیستم ایمنی بدن به پروتئین پارو آلبومین موجود در این ماهی ها می باشد.

از جمله علائم این نوع آلرژی می توان به کهیر، درد معده، خارش و احتقان اشاره کرد.

بعضی افراد ممکن است تنها به انواع خاص ماهی حساسیت داشته باشند، با این حال به دلیل خطر آلودگی متقاطع، معمولا به کسانی که دچار این آلرژی هستند توصیه می شود از مصرف ماهی های مختلف و محصولات حاوی ماهی اجتناب کنند.

منبع : کوکا

دیدگاهتان را بنویسید