مقالات, بلاگ

50 ماده ی خیلی مغذی و سالم – بخش اول

50 ماده ی خیلی مغذی و سالم - بخش اول

50 ماده ی خیلی مغذی و سالم – بخش اول

50 ماده ی خیلی مغذی و سالم - بخش اول

50 خوراکی که خیلی سالم هستند ؛ خوراکی های ارزان قیمت حاوی ماده مغذی

هدف ما از داشتن یک برنامه غذایی خوب تزریق ماده مغذی به بدن و تامین ویتامین های مورد نیاز است. در این مسیر همیشه نیاز به صرف هزینه ی زیاد نیست و می توان خوراکی های ارزان قیمت را نیز در این لیست گنجاند. خوردن خوراکی های سالم نباید خسته کننده باشد ؛ مقدار زیادی مواد غذایی وجود دارند که هم سالم و هم خوش مزه می باشند . در این بخش از سلامت تغذیه 50 خوراکی سالم وجود دارند. بسیاری از آن ها به طرز شگفت آوری خوش مزه اند.

ماده مغذی

لیست کامل مواد غذایی سالم و مناسب 

  • میوه ها و توت ها

میوه ها و توت ها در میان محبوب ترین خوراکی های سالم هستند. طعم آن ها باور نکردنی است. میوه ها نیز به راحتی وارد رژیم غذایی می شوند، زیرا نیاز به آماده سازی ندارند.

 1. سیب:

سیب غنی از فیبر، ویتامین C و آنتی اکسیدان است. سیب ها خیلی خوب عمل می کنند، و اگر شما بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کنید، عالی است.

 2. آووکادو:

آووکادو نسبت به اکثر میوه ها متفاوت هستند، زیرا به جای کربوهیدرات از چربی های سالم پر شده است.آن ها خوش مزه هستند و غنی از فیبر، پتاسیم و ویتامین C می باشند.

 3. موز:

موز، نیز یکی از بهترین منابع پتاسیم است. هم چنین آن ها ویتامین B6 و فیبر بالایی دارند.موز راحت و قابل حمل است.

 4. بلوبری:

بلوبری نه تنها خوش مزه است، بلکه در بین مهم ترین منابع آنتی اکسیدان ها هم قرار دارد.

 5. پرتقال:

پرتقال به خاطر محتوای ویتامین C اش شناخته شده است.هم چنین آن ها غنی از فیبر، آنتی اکسیدان ها هستند و مزه بسیار باور نکردنی دارند.

 6. توت فرنگی:

توت فرنگی بسیار مقوی است و کربوهیدرات و کالری بسیار کمی دارد.آن ها غنی از ویتامین C، فیبر و منگنز هستند.

  • میوه های سالم دیگر

میوه ها و توت های سالم دیگری وجود دارند که در اینجا لیست شده اند. چند مثال:آلبالو، انگور، گریپ فروت، کیوی، لیمو، انبه، طالبی، زیتون، هلو، گلابی، آناناس، آلو و تمشک است.

7. تخم مرغ:

تخم مرغ جزو مغذی ترین غذاهای روی کره زمین است. آن ها قبلاً به خاطر بالا بودن کلسترولشان ، دور افتاده شده بودند، اما مطالعات جدید نشان داده اند که کاملاً سالم و مغذی هستند.

 8- 10:گوشت ها.

این یک افسانه است که همه گوشت ها مضر هستند. گوشت های پردازش نشده، آرام پخته شده یکی از سالم ترین و بهترین غذاهایی است که می توانید بخورید.

 8. گوشت لخم گاو:

گوشت لخم گاو در میان بهترین منابع پروتیینی وجود دارد و غنی از آهن زیست لایه هستند.انتخاب برش های چربی دارش در صورتی که رژیم غذایی کربوهیدرات پایینی داشته باشید، خوب است.

 9. سینه مرغ:

سینه مرغ چربی و کالری کم، اما پروتیین بسیار بالایی دارد.یک منبع عالی از بسیاری از مواد مغذی است. دوباره، اگر از کربوهیدرات زیاد مصرف نمی کنید، برای خوردن این تکه های مرغ احساس آزادی کنید.

 10. گوشت بره:

بره ها معمولاً علف می خورند و گوشت آن ها حاوی اسیده ای چرب امگا 3 بالایی است.

ماده مغذی عالی برای بدن

 11- 16:آجیل، بذر و بادام زمینی:

با وجود بالا بودن چربی و کالری، مطالعات نشان می دهند که آجیل و دانه ها می تواند به شما کمک کند وزن کم کنید.این خوراکی های ترد و پر از مواد مغذی مهم هستند که بسیاری از مردم به اندازه کافی مواد غذایی از جمله منیزیم و ویتامین E به دست می آورند.

آن ها همچنین نیازمند هیچ آمادگی نیستند که آن ها را برای گنجاندن در رژیم غذایی آسان تر می کند.

 11. بادام:

بادام نوعی آجیل است و پیش از این هم در بخش بررسی خواص بادام در سلامت آنها پر از ویتامین E، آنتی اکسیدان ها، منیزیم و فیبر هستند. مطالعات نشان می دهد که بادام می تواند به شما کمک کند وزن کم کنید و مزایای قابل توجهی برای سلامت متابولیک فراهم کنید.

 12. دانه چیا:

دانه چیا از مهم ترین مواد غذایی است. یک اونس (28 گرم) شامل 11 گرم فیبر و بخش بزرگی از مصرف توصیه شده برای منیزیم، منگنز، کلسیم و مواد مغذی دیگر است.

 13. نارگیل:

نارگیل غنی از فیبر و اسیدهای چرب قوی به نام تری پیان است که زنجیره تامین نامیده می شوند.

 14. دانه ماکادمیا:

آجیل ماکادمیا خیلی خوش مزه است. آن ها چربی های تک اشباعی خوبی دارند و اسیدهای چرب امگا 6 بسیار بالاتری نسبت به بقیه آجیل ها دارند.

 15. گردو:

گردو بسیار مقوی و پر از فیبر و انواع مختلف ویتامین ها و مواد معدنی است.

 16. بادام زمینی:

بادام زمینی (legumes فنی، نه آجیل) به طور باور نکردنی خوش مزه و پر از مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها هستند. مطالعات متعدد نشان می دهد که بادام زمینی می تواند به شما کمک کند وزن کم کنید (6، 7).

با این حال، کره بادام زمینی را آسان بگیرید. کالری خیلی بالایی دارد و به طور باور نکردنی به راحتی می تواند مقادیر زیاد آن را خورد.

ماده مغذی که در آجیل ها وجود دارد

ماده مغذی موجود در سبزیجات

دیدگاهتان را بنویسید