مقالات, بلاگ

30 غذای عالی و مفید برای سلامت پوست صورت – بخش دوم

30 غذای عالی و مفید برای سلامت پوست صورت - بخش دوم

30 غذای عالی و مفید برای سلامت پوست صورت – بخش دوم

30 غذای عالی و مفید برای سلامت پوست صورت – بخش دوم

30 غذای عالی و مفید برای سلامت پوست صورت - بخش دوم

11. گوجه‌ فرنگی

گوجه‌فرنگی‌ها، ابرقهرمانان مراقبت از پوست است و از پوست شما به خاطر محتوی ضداکسنده قوی خود، در مقابل آسیب آفتاب حفاظت می‌کنند. یک مطالعه اخیر ارائه شده در انجمن پزشکی رویال لندن نشان داد که زنانی که پنج قاشق خمیر گوجه فرنگی استاندارد با 10 گرم روغن زیتون به مدت 12 هفته مصرف می‌کنند، بهبود زیادی در توانایی پوست خود برای حفاظت در مقابل آسیب UV نشان داده‌اند.

12. هندوانه

میوه‌ شیرین و آب‌دار که در فصل گرما یکی از محبوب‌ترین میوه‌هاست. هنداونه منبع خیلی قوی از لیکوپن است. ماده‌ای شبیه به ترکیب ترکیب کاروتنوئیدی (پوست شما در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند. اگر دنبال منبع دیگری از لیکوپن هستید، گوجه فرنگی را فراموش نکنید.

13. هویج

هویج سرشار از بتاکاروتن است. این ترکیت کاروتنوئید (Carotenoid) پوست را در مقابل آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت می‌کند. سایر منابع خوب دیگری که سرشار از بتاکاروتن هستند، عبارتند از سیب زمینی شیرین، انبه، اسفناج و کلم بروکلی.

14. چای سبز

چای سبز حاوی کاتچین (Epicatechin) است که آنتی‌اکسیدان‌های بالقوه‌ای هستند. مطالعات نشان ‌می‌دهد نوشیدن چای کمک می‌کند پوست حالت کشسانی بیشتری داشته باشد و پوست را در برابر سرطان پوست محافظت می‌کند. همچنین مصرف منظم چای سبز می‌تواند به طور موثری از پیری زودرس پوست جلوگیری کند.

15. سیر

سیر که واقعاً یکی از بهترین داروهای طبیعت است همچنین به منع شکافت‌ها و حفظ پوست صاف کمکمی‌کند. برای بیشترین استفاده از ترکیبات آنتی‌بیوتیک طبیعی آن، بهتر است تا سیر را خرد یا تکه‌تکه کرد و چند دقیقه روی یک ظرف قرار داد و سپس آن را پخت.

16. گردو

گردو دارای اسیدهای چرب امگا 3 و و امگا 6 می‌باشند که به بدن در حفظ رطوبت کمک می‌کنند و ظاهری درخشان و سالم به موی شما می‌دهند. محتوی پروتئین گرد به توسعه فولیکل‌های مو کمک می‌کند و آنها را پرتر و قوی‌تر می‌کند.

17. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یکی از بهترین منابع بتا کاروتن است و در حدود ۱۰۰ گرم از این ماده به صورت پخته شده حدود چهار برابر نیاز روزانه بدن به ویتامین A را تامین می‌کند.

کاروتنوئیدها مثل بتا کاروتن برای سلامت پوست شما بسیار مفید هستند و مانند یک ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کنند. کاروتنوئیدها در پوست شما قرار می‌گیرند و از سلول‌های پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند. این اثر محافظتی از پوست در برابر آفتاب سوختگی، مرگ سلول‌ها و خشکی پوست و پیری زودرس جلوگیری می‌کند. مصرف زیاد بتا کاروتن می‌تواند یک رنگ نارنجی زنده به پوست شما بدهد و پوست شما را سالم‌تر جلوه دهد.

18. فلفل دلمه قرمز و زرد

فلفل دلمه‌های قرمز و زرد هم مثل سیب زمینی شیرین دارای مقدار زیادی بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود، یک فنجان (۱۴۹ گرم) فلفل دلمه خرد شده ۹۲% از نیاز بدن به ویتامین A را تامین می‌کند.

علاوه بر بتاکاروتن دارای مقادیر زیادی ویتامین C هم هستند که برای ساخت کلاژن در پوست ضروری است، یک فنجان فلفل دلمه خرد شده تقریبا ۳ برابر نیاز روزانه به ویتامین C دارد و به صورت های مختلفی می‌تواند مورد مصرف قرار گیرد.

مطالعات تاثیر مصرف ویتامین C بر روی کاهش خشکی پوست و جلوگیری از بروز چین و چروک در پوست را به اثبات رسانده است.

19. آب نارگیل

اگر می‌خواهید پوست لطیف و جوانی داشته باشید، آب نارگیل را فراموش نکنید. این ماده پر از پتاسیم و الکترولیت‌های شل کننده عضلات است تا پوست شما را دوباره پر و مرطوب کرده و آن را آبرسانی کند و باعث لطافت و جوانتر شدن پوست شود.

20. دانه آفتابگردان

به طور کلی مغزها و دانه‌ها منابع خوبی برای حفظ سلامت پوست هستند، دانه آفتابگردان هم یکی از دانه‌هایی است در حفظ سلامت پوست بسیار موثر است. ۳۰ گرم دانه آفتابگردان در حدود ۴۰% نیاز بدن به ویتامین E و ۳۲% نیاز به سلنیوم و ۱۰% از نیاز بدن به روی را تامین می‌کند، بعلاوه هر ۳۰ گرم مغز دانه آفتابگردان حاوی ۶ گرم پروتئین هم می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید