مقالات, بلاگ

کالری انواع شیرینی های نوروزی

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

کالری انواع شیرینی

کالری انواع شیرینی های نوروزی

عید نوروز از کهن ترین جشن های ایرانی است که در آن خانواده ها به دیدار یکدیگر می روند و میزبان با خوراکی های مختلف مانند آجیل، شیرینی، شکلات و میوه به بهترین نحو از میهمانان خود پذیرایی می کند. شیرینی های نوروزی بخش خوشمزه نوروز هستند که همه افراد به خوردن آن در عید نوروز علاقه دارند.

کالری شیرینی ها

اگر علاقمند به خوردن شیرینی هستید بهتر است قبل از خوردن انواع مختلف شیرینی های نوروزی از کالری موجود در آنها با خبر شوید تا در ایام نوروز وزن زیادی اضافه نکنید. در این بخش از کالری انواع شیرینی های نوروزی را برایتان گردآوری کرده ایم تا با دانستن میزان کالری آنها کمی با احتیاط تر سراغ شیرینی ها بروید.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

میزان کالری موجود در انواع شیرینی ها

نان نخودچی

شیرینی نخودچی یکی از شیرینی های ساده و سنتی ما ایرانی هاست که در ایام نوروز سرو می شود و کمتر کسی ممکن است آن را دوست نداشته باشد. این شیرینی اصالتا از شیرینی های سنتی قزوین است که با آرد نخودچی، روغن، پودر شکر و هل درست می شود.

این شیرینی کوچک و خوشمزه کالری زیادی ندارد اما اگر در چند دقیقه مقدار زیادی از این شیرینی را نوش جان کنید، کالری قابل توجهی بر بدن خود وارد می کنید و به تدریج چاق خواهید شد.

کالری نان نخودچی:

این شیرینی کوچک انتخاب مناسبی برای خوردن است و میزان کالری موجود در یک نان نخودچی متوسط حدود 37 تا 45 کالری است.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

گز

گز از شیرینی های معروف و سنتی ایران، سوغات اصلی اصفهان است که در تهیه آن از شکر، سفیده تخم مرغ، بادکا همان گلوکوز مایع از نشاسته ذرت،مغز بادام و پسته و هل و گلاب استفاده می شود و طرفداران زیادی دارد. در مهمانی های عید بسیاری از مردم برای پذیرایی از گز استفاده می کنند.

کالری گز:

در هر 100 گرم گز، حدود 380 کیلوکالری انرژی نهفته است یعنی در هر تکه گز که دارای 12 گرم وزن باشد، معادل 5/ 45 کیلوکالری وجود دارد. از لحاظ کالری در هر تکه از گز محتوی مغز بادام یا پسته و گزی که داخل آرد باشد یا در بسته بندی جداگانه تفاوتی وجود ندارد.

باقلوا

باقلوا یکی از شیرینی هایی است که در بین ایرانیان طرفداران زیاد دارد و برای پذیرایی در عید نوروز از میهمانان بسیار مناسب است. باقلوا یکی از شیرین های خوشمره و معروف ترکیه می باشد و باقلواهای استانبول بسیار معروف هستند اما باقلوای قزوین، باقلوای یزد، باقلوای کاشان، باقلوای کرمان، باقلوای تبریز و. . . نیز دست کمی از باقلوای استانبولی ندارند . در تهیه باقلوا از تخم مرغ، نمک، روغن مایع، آرد، شیر، شکر، گلاب، آب، پودرقند، پودر بادام، پودرفندق و پودر هل استفاده می کنند.

کالری باقلوا:

کالری باقلوای هر شهر به دلیل تفاوت در دستور پخت آن با یکدیگر متفاوت است . باقلوای استانبولی و باقلوای یزد که شهد و شیره بیشتری دارند، کالری بالاتری هم دارا هستند . در هر 100 گرم باقلوا 500 کیلوکالری وجود دارد یعنی در هر تکه باقلوا 20گرمی 100 کیلوکالری انرژی نهفته است.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

کلمپه

کُلُمْپه نوعی شیرینی سنتی کرمان است که ظاهری شبیه به کلوچه سیستان دارد که مواد اصلی آن خرما، آرد گندم، گردو و روغن می باشد و برای تزیین آن از پودر پسته یا کنجد استفاده می شود. این شیرینی خوشمزه و پرطرفدار برای پذیرایی در عید نوروز مناسب است.

کالری کلمپه:

میزان کالری کلمپه به قطر خمیر (میزان کلفتی خمیر) و مقدار محتویات داخل آن بستگی دارد . در یک سهم از شیرینی کلمپه با خمیر متوسط 120 تا 140 کیلوکالری انرژی وجود دارد بنابراین در مصرف این شیرینی زیاده روی نکنید.

نان خامه ای

نون خامه ای یکی از انواع شیرینی های بسیار پرطرفدار و خوشمزه ایرانی است که در دسته بندی شیرینی های تَر قرار می گیرد و در سایز های مختلف و در شهر های مختلف ایران تولید می شود اما هیچ کجای ایران نان خامه ای هایش به پای تهران نمی رسد. این شیرینی واقعا خوشمزه، که درون آن را با خامه پر می کنند ، کالری زیادی دارد و بسیار چاق کننده است.

کالری نان خامه ای:

نان خامه ای که از آرد، تخم مرغ، روغن، آب، شکر، وانیل، نمک، پودر قند و خامه تشکیل شده است ، کالری فراوانی دارد و در هر 100 گرم از این شیرینی 500 کیلوکالری انرژی وجود دارد، یعنی یک شیرینی خامه ای کوچک با وزن 50 گرم ، 250 کیلوکالری دارد پس در خوردن آن احتیاط کنید.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

شیرینی دانمارکی (گل محمدی)

شیرینی دانمارکی یکی از شیرینی های عالی و بینظیر می باشد که اصالتا اتریشی است اما در دانمارک معروف شد و به محبوبیت جهانی رسید. این شیرینی به خاطر طعم فوق العاده و زیاد خشک نبودنش پای ثابت بسیاری از مهمانی ها و پذیرایی های عید می باشد.

شیرینی دانمارکی در همه شهرهای ایران تولید می شود اما اصل تولید آن در کشورمان مربوط به تهران است. این شیرینی از مواد غذایی مختلف مانند شیر، روغن، آرد، شکر، تخم مرغ، کره، پودر خمیر مایه، نمک، اسانس وانیل تشکیل شده است و کرم شیرینی نیز از زرده تخم مرغ، شکر و آب تهیه شده است.

اگر به مصرف شیرینی دانمارکی علاقه دارید و بر یک چشم بر هم زدن مقدار زیادی از این شیرینی را می خورید، باید بدانید کالری زیادی را وارد بدن خود می کنید و خیلی سریع چاق می شوید .

کالری شیرینی دانمارکی:

هر 100 گرم از شیرینی دانمارکی حدود 500 کیلوکالری وجود دارد. یک شیرینی دانمارکی تقریبا 30 تا 40 گرم است بنابراین 150 تا 200 کیلوکالری انرژی در آن وجود دارد بنابراین با خوردن چهار تا پنج عدد شرینی دانمارکی هزار کالری مصرف می کنید و اگر هر روز در ایام نوروز شیرینی بخورید به زودی دچار اضافه وزن زیادی خواهید شد.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

نان برنجی

نان برنجی یکی از شیرینی های معروف و بسیار پرطرفدار شهر کرمانشاه است که به عنوان یکی از شیرینی های مناسبتی برای عید نوروز محسوب می شود . این شیرینیدر قزوین هم به شکل سنتی تولید می شود اما نان برنجی های قزوین نسبت به نان برنجی های کرمانشاه کوچک تر هستند.

کالری نان برنجی:

نان برنجی های خوشمزه کرمانشاه و قزوین از پودر قند، کره، آرد برنج، تخم مرغ، گلاب، زعفران و خلال پسته تهیه شده اند . اگر به این شیرینی خوشمزه علاقه دارید ، باید بدانید در هر نان برنجی تولید شده در قزوین حدود 37 تا 45 کالری وجود دارد اما در نان برنجی کرمانشاه 50 تا 55 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

سوهان

سوهان نوعی شیرینی ایرانی است که از جوانه گندم درست می شود و انواع مختلفی مانند عسلی، کنجدی، کره ای، پشمکی، بادامی، سوهان گزی، دسر سوهان و … دارد. سوهان در بین مردم طرفداران زیادی دارد و برای عید نوروز نیز از برخی از افراد از این شیرینی خوشمزه برای پذیرایی استفاده می کنند.

مواد تشکیل دهنده سوهان آرد جوانه گندم، آرد سفید، شکر، کره، عسل، بادکا، گلاب، زعفران، هل، خلال بادام و پسته می باشد . به دلیل میزان چربی بالا و مغزهای مختلفی که این شیرینی خوشمزه داراست ، کالری بسیار زیادی دارد و بسیار چاق کننده می باشد.

کالری سوهان:

در هر 100 گرم سوهان 550 کیلوکالری انرژی نهفته است مثلا در هر تکه از سوهان که دارای 20 گرم وزن است ، حدود 110 کیلوکالری انرژی نهفته است بنابراین باید در مصرف سوهان احتیاط کنید. مغزهای مختلف به کار رفته در سوهان و ترکیب سوهان با گز نیز بر کالری سوهان می افزاید.

کالری انواع شیرینی های نوروزی - وبسایت بستنی نوبهار

قطاب

قطاب یکی از شیرینی های سنتی و بسیار محبوب ایرانی است که بهترین نوع آن را می توانید در شهر های یزد و کرمان پیدا کنید این شیرینی پرطرفدار عطر و طعم بی نظیری دارد و شما می توانید برای پذیرایی از مهمان هایتان در عید نوروز از این شیرینی خوشمزه استفاده نمایید.

این شیرینی خوشمزه از زرده تخم مرغ، پودر قند، ماست، روغن جامد یا کره، بیکینگ پودر، آرد، پودربادام، پودر قند و هل کوبیده تشکیل شده است.

کالری قطاب:

این شیرینی بسیار خوش طعم و دلچسب بسیار پر کالری است و اگر در خوردن آن احتیاط نکنید، اضافه وزن زیادی پیدا خواهید کرد. در هر قطاب حدود 120 کیلوکالری، انرژی وجود دارد پس در مصرف این شیرینی خوشمزه پرکالری، احتیاط کنید.

قرابیه

قرابیه نوعی شیرینی معروف و رسمی تبریزی ها است که عمدتا با بادام، شکر و تخم مرغ تهیه میشود و روی آن پر از مغز پسته و بادام است و انواع مختلفی مانند قرابیه گردویی و قرابیه نارگیلی دارد. این شیرینی از لحاظ ارزش غذایی و داشتن منبع آهن گیاهی در سطح خوبی قرار دارد.

کالری قرابیه:

در هر قرابیه حدود 200 کیلوکالری انرژی وجود دارد و در هر سهم از قرابیه قزوینقریبا 40 کیلوکالری انرژی وجود دارد پس اگر به تناسب اندام خود علاقه دارید کمتر از این شیرینی خوشمزه استفاده نمایید.

منبع : نمناک 

دیدگاهتان را بنویسید