مقالات, بلاگ

ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی مورد نیاز بدن شما

ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی مورد نیاز بدن شما

ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی مورد نیاز بدن شما

ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی مورد نیاز بدن شما

ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی مورد نیاز بدن شما

مواد معدنی مورد نیاز بدن که حتما باید مصرف کنید!

ویتامین ها و مواد معدنی از جمله مواد ضروری برای بدن هستند که هر کدام وظایف خاصی را بر عهده دارند. اما باید به اندازه کافی مصرف شوند. این مواد اگر چه از طریق مکمل ها نیز می توانند تأمین شوند اما دریافت آنها از طریق مواد غذایی سالم مؤثر تر است.

نقش مواد معدنی در بدن

هر کدام از مواد معدنی در بدن وظایف متفاوتی بر عهده دارند که به طور خلاصه می توان این وظایف را به سه دسته اصلی تقسیم کرد.

سلامت دندان ها، استخوان ها و اسکلت بدن: این وظیفه از وظایف مهم مواد معدنی در بدن است و دلیل اهمیت آن این است که استحکام استخوان ها و اسکلت بدن وابسته به ترکیبات کلسیم و فسفر نا محلول در استخوان ها و دندان ها می باشد.

حفظ تعادل داخلی: از دیگر نقش های مهم مواد معدنی در بدن حفظ تعادل داخلی آن است. سدیم و پتاسیم از الکترولیت های مهم بدن هستند که در انتقال امواج عصبی، آهنگ ضربان طبیعی قلب و حفظ تعادل اسید-باز نقش خیلی مهمی بر عهده دارند.

کمک به سوخت و ساز سلولی: این یکی دیگر از وظایف  اصلی مواد معدنی در بدن می باشد. همچنین مشارکت در ساختمان آنزیم ها و هورمون هایی که فعالیت های سلولی را تنظیم می کنند نیز بر عهده این مواد است. به عنوان مثال گوگرد و روی در ساختمان انسولین ، ید در ساختمان تیروکسین و کبالت در ساختمان B12 از جمله عناصر معدنی هستند که در ساختمان هورمون ها و ویتامین ها شرکت دارند.

مواد معدنی در کنار ویتامین ها برای سلامتی بدن مفید و ضروری می باشد. این مواد انواع مختلفی دارند که هر کدام وظیفه خاصی را در بدن انجام می دهند.

مواد معدنی بر رشد بدن تأثیر دارند و علاوه بر آن بر سوخت و ساز، خون سازی و عملکرد سیستم عصبی، سلامتی استخوان ها و دندان ها و انقباض عضلانی نیز تأثیر گذار هستند.

مصرف مواد معدنی برای هر شخصی لازم است و با توجه به نیاز هر فردی باید به اندازه کافی مصرف شود. هر کدام از این مواد معدنی در بدن یک نقش و وظیفه جداگانه دارد و نمی توان آنها را جایگزین کرد. از این رو توصیه می شود که در برنامه غذایی خود تنوع داشته باشید تا بتوانید همه آنها را به میزان مورد نیاز دریافت کنید.

مواد معدنی مورد نیاز بدن ما به دو دسته مواد معدنی اصلی و فرعی تقسیم می شوند. مواد معدنی اصلی به میزان فراوانی در بدن وجود دارند، مواد معدنی فرعی در بدن نقش چندان مفیدی ندارند و در برخی از موارد باعث ایجاد اختلالاتی می شوند.

گروه مواد معدنی اصلی

مواد معدنی اصلی شامل کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و گوگرد می باشند.

کلسیم مهم ترین عنصر تشکیل دهنده دندان ها، ناخن ها و استخوان ها می باشد و بیش از 90 درصد کلسیم بدن ما در این قسمت ها ذخیره شده اند. بخشی از آن نیز در ترشحات هورمون ها و عملکرد عضلانی و عروق خونی دخالت دارند.

این عنصر در مواد غذایی مختلفی مانند ماست، شیر، دوغ ، پنیر ، سبزی های برگ سبز به وفور یافت می شود.

منیزیم

منیزیم یکی از مواد معدنی مهم در بدن است که وظایف مهمی بر عهده دارد. این عنصر بیش از سیصد واکنش شیمیایی را  در بدن انجام می دهد. این ماده معدنی به طور طبیعی در آب و مواد غذایی وجود دارد.

این عنصر بر روی عملکرد ماهیچه ها، اعصاب و تقویت استخوان ها نقش مهمی دارد. منابع غذایی که در آن منیزیم یافت می شود شامل سبوس گندم، غلات، سبزی های برگ سبز، لبنیات، سیب زمینی، سویا، بادام و بادام هندی می باشد.

فسفر

این ماده معدنی از عناصر ضروری برای بدن است که نقش مؤثری در کنترل فشار خون و کاهش سنگ کلیه بر عهده دارد. همچنین باعث استحکام استخوان ها شده و بر روی عملکرد طبیعی خون نقش مؤثری دارد.

از جمله مواد غذایی که شامل فسفر هستند شامل لبنیات، گوشت، تخم مرغ، نخود و نان می باشد.

پتاسیم

پتاسیم یکی از مواد معدنی موردنیاز بدن است که باعث شادابی می شود

پتاسیم عنصری است که باعث شادابی می شود و همچنین فشار خون بالا را کنترل می کند. این ماده معدنی باعث کاهش میزان ابتلا به سکته مغزی می شود.

مواد غذایی حاوی پتاسیم شامل سیب زمینی، رب گوجه فرنگی حبوبات، بادمجان، برگ چغندر، آلو، ماهی، موز، ماست و شیر می باشد.

گوگرد

گوگرد از عناصری است که در مخافظت و سلامتی سلول های بدن نقش مهمی بر عهده دارد و همچنین بر روی فعالیت های مغز، پوست و مو و ناخن ها تأثیر زیادی دارد.

از جلمه مواد غذایی حاوی این ماده معدنی شامل ماهی، تخم مرغ، حبوبات خشک، کلم، گوشت، شیر، بادام و گردو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید