بلاگ, مقالات

همه چیز در مورد تاثیرات بستنی بر روی وزن

همه چیز در مورد تاثیرات بستنی بر روی وزن -از سری مقالات فروشگاه اینترنتی نوبهار

تاثیرات بستنی بر روی وزن

همه چیز در مورد تاثیرات بستنی بر روی وزن 

همه چیز در مورد تاثیرات بستنی بر روی وزن -از سری مقالات فروشگاه اینترنتی نوبهار

تنقلات و خوراکی های سرد کم کم با گرم شدن هوا وارد بازار می شوند ، از خوشمزه ترین و پرطرفدار ترین آنها که خوردن آن به ویژه در فصل تابستان واقعا لذت بخش است ، بستنی می باشد. اما مسئله ی نگران کننده اینجاست که آیا بستنی می تواند باعث اضافه وزن در افراد شود؟

آیا می دانستید نیوزلندی ها بستنی خورترین مردم دنیا هستند؟ سرانه مصرف بستنی در این کشور سالانه ۲۲ تا ۲۳ لیتر به ازای هر نفر است. ایالات متحده آمریکا، استرالیا و فنلاند هم به ترتیب با سرانه مصرف ۳ / ۱۸، ۱۸ و ۱۴ لیتر بستنی در سال، از پرمصرف ترین های این خوراکی خوشمزه در جهان محسوب می شوند.جالب است بدانید ایتالیا که خیلی ها آن را مهد بستنی می دانند، رتبه هفتم از فهرست بستنی خورترین کشورهای دنیا را به خود اختصاص داده است.

نکته جالب دیگر درباره بستنی این است که با توجه به میزان فروش این محصول، تولیدکنندگان آن به این نتیجه رسیده اند که بستنی های شکلاتی و کاکائویی طرفداران بیشتری در سراسر دنیا دارند.

آن ها شیرینی بیشتر بستنی های شکلاتی را عامل محبوبیت آن در بین مردم می دانند.

گفت وگوی زیر با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره خوبی ها و بدی های بستنی است.

آیا اینکه می گویند مصرف بستنی می تواند باعث چاقی شکمی شود، درست است؟

الگوی اضافه وزن، چاقی و تجمع چربی در بدن با توجه به وجود هورمون های جنسی مختلف در بین خانم ها و آقایان تفاوت دارد. معمولاً چاقی خانم ها بیشتر در ناحیه باسن و ران و چاقی آقایان بیشتر در ناحیه شکم اتفاق می افتد. البته پس از رسیدن خانم ها به سن یائسگی و از بین رفتن اثر هورمون های جنسی، چاقی آن ها هم مانند آقایان به چاقی شکمی تبدیل می شود. از دیدگاه تنوع غذایی، بستنی سالم و تازه می تواند یکی از خوراکی های خوشمزه و مفید در رژیم غذایی تمام افراد برای تغییر ذائقه و حتی حس ایجاد فرح بخشی باشد.

چرا برخی افراد به صورت افراطی عادت به خوردن بستنی دارند؟

شرایط تطابق حس چشایی هم مانند شرایط تطابق با محیط، از ویژگی هایی است که معمولاً برای انسان ها به وجود می آید؛ یعنی اگر برای مدتی در مکان شلوغی قرار بگیریم، ممکن است ابتدا از شنیدن صداهای زیاد کمی آزار ببینیم اما پس از مدتی به آن سر و صداها عادت می کنیم و عکس العملی در برابر آن ها نشان نمی دهیم. در مورد حس چشایی هم همین مسئله صادق است.

اگر فردی برای مدتی به خوردن غذاهای شور، چرب یا شیرین روی بیاورد، حس چشایی او پس از مدتی به این خوراکی ها عادت می کند و ممکن است به مصرف بی رویه آن ها اعتیاد پیدا کند. این اعتیاد غذایی و تحریک ذائقه می تواند با توجه به بالا بودن مقدار شکر، چربی یا کاکائو در مورد بستنی هم اتفاق بیفتد. از طرف دیگر، امکان به وجود آمدن این عادت ها در مصرف فست فودها یا نوشیدنی های کولادار هم وجود دارد.

بستنی های چرب تر، پرخامه تر یا سرشار از کاکائو هم انرژی بیشتری به بدن می رسانند. چون بستنی از شیرهای پرچرب تهیه می شود .

به عبارت ساده تر، اگر یک عدد بستنی بخورید، همان حجم کم بستنی، کالری بسیار بالایی به بدنتان می رساند. بد نیست بدانید با مصرف یک عدد بستنی، حدود یک چهارم از کالری مورد نیاز بدن تأمین می شود.

از آنجا که تغذیه، دانش تعادل است، همان طور که اشاره کردید، اگر بستنی متعادل و مناسب مصرف شود، نه تنها مضر نیست بلکه می تواند فوایدی هم برای بدن داشته باشد. از دیدگاه تنوع غذایی، بستنی سالم و تازه می تواند یکی از خوراکی های خوشمزه و مفید در رژیم غذایی تمام افراد برای تغییر ذائقه و حتی حس ایجاد فرح بخشی باشد. از دیدگاه تغذیه، بستنی سالم به انواعی از بستنی گفته می شود که ماده اولیه آن تازه و سالم باشد، خیلی پرچرب و شیرین نباشد، خامه زیادی در آن نباشد یا حجم کاکائوی موجود در آن از حد طبیعی بیشتر نشود.

آیا درست است که می گویند مصرف بستنی هم مانند مصرف سایر فرآورده های لبنی از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری می کند؟

بستنی یکی از جانشین های گروه لبنیات است، اما تمام خوراکی هایی که در گروه لبنیات قرار می گیرند، از نظر ارزش غذایی و مقدار کلسیم، با یکدیگر قابل مقایسه نیستند.

منبع : دکتر سلام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید