بلاگ, مقالات

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟ برای بسیاری از ورزشکاران سحرخیز این موضوع سوال است که قبل از ورزش صبحانه مصرف کنند یا بعد از ورزش ؟ قبل از غذا یا بعد از خوردن غذا باید ورزش کرد ؟

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟

قبل ورزش غذا بخوریم یا بعد ورزش؟

این سوال یکی از سوالات بی پاسخ در دنیای تناسب اندام است. این چیزی است که سال ها توسط ورزشکاران سحر خیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است و اکنون مطالعه ای جدید معضل عدم مصرف غذا قبل و بعد از ورزش را برطرف کرده است. محققان دانشگاه های بث، بیرمنگام، نیوکاسل و استرلینگ مقدار انرژی صرف شده 12 مرد سالم و فعال از لحاظ جسمی را در سنین 20 تا 26 سال مورد بررسی قرار دادند و سه مرحله آزمایش مختلف از هر یک از این آقایان گرفته شد بدان صورت که :

غذا قبل یا بعد ورزش
  • گروهی برای صبحانه جو دو سر و شیر را صرف و سپس استراحت کردند (بدون انجام ورزش).
  • گروهی همان صبحانه را دو ساعت قبل از دوچرخه سواری به مدت 60 دقیقه صرف کردند.
  • و گروهی از خوردن صبحانه صرف نظرکرده و به مدت 60 دقیقه دوچرخه سواری کردند.

این مطالعه نشان داد هنگامی که آن ها از خوردن صبحانه صرف نظر کردند در طول روز به طور متوسط 150 کالری سوزاندند، بدان معنا که ورزش بدون صرف صبحانه و به عبارتی ناشتا بهترین راهکار برای کاهش وزن محسوب می شود اما از طرفی آن ها در مدت زمان کوتاهی با کمبود انرژی مواجه خواهند شد.

این امر بدان صورت است که وقتی با معده خالی فعالیت می کنید بدن به مواد مغذی موجود در غذا برای صرف انرژی دسترسی ندارد بنابراین از منابع دیگر مانند چربی های ذخیره شده در بدن استفاده می کند. این امر سبب می شود تا چربی ها سوزانده شده و کاهش وزن اتفاق بیفتد.

علاوه بر این چنانچه در بخش ورزش و تناسب اندام میخوانید ورزش در حالت ناشتا سطح انسولین را پایین نگه می دارد و به بدن اجازه می دهد تا هورمون رشد بیشتری تولید کرده و چربی ها سوزانده شوند.

دکتر فینکس آستین، پزشک متخصص در یک مرکز معتبر پزشکی در مجله مایند بادی گرین اظهار می دارد:هنگامی که سطح انسولین بالا رود همانند زمانی که غذا می خورید، بدن به جای سوزاندن چربی ها تمایل به ذخیره آن ها دارد و بنابراین حتی اگر به شدت ورزش کنید تا زمانی که سطح انسولین کاهش نیابد نمی توانید چربی بسوزانید و معمولا این امر ممکن است تا 2-3 ساعت طول بکشد اما اگر ترجیح می دهید قبل از ورزش صبحانه بخورید نگران نباشید زیرا مزایایی نیز وجود دارد، به عنوان مثال:محققان دریافتند مردانی که صبحانه می خوردند در ابتدای فعالیت خود کربوهیدرات بیشتری را سوزانده و متابولیسم خود را برای روز بعد افزایش داده اند.

اما برای ورزش در ساعاتی بجز ساعات صبح باید بدانید که تحقیقات نشان داده خوردن غذای سبک قبل از ورزش کردن سبب می شود شما بهتر وزن کم کنید زیرا بدن کالری بیشتری می سوزاند البته منظور از غذا یک وعده سبک است. در نظر داشته باشید که غذای حجیم و سنگین و فعالیت بدنی شدید باعث می شوند که خون رسانی به عضلات اسکلتی بدن و دیواره معده دچار اختلال گردد پس هرگز قبل از ورزش وعده غذایی سنگین مصرف نکنید.

منبع:نمناک

دیدگاهتان را بنویسید