مقالات, بلاگ

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟ - وبسایت بستنی نوبهار

 خواص پنیر فتا 

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟ - وبسایت بستنی نوبهار

فتا سالم ترین پنیر جهان که هیچکس درباره اش صحبت نمی کند.

اگر طرفدار غذاهای مدیترانه ای یا خاورمیانه هستید، با پنیر فتا آشنا هستید. وجود نمک در آن سبب بی نظیر شدن طعم پنیر فتا می شود. شاید تعجب شما باشد اگر بدانید که بعضی ها فتا را سالم ترین پنیر می دانند ، به خصوص اگر با شیر گوسفند یا شیر بز تهیه شود.

پنیر فتا شامل پروتئین قابل توجهی است. کلسیم ویتامین های B کمپلکس ریبوفلاوین ، ویتامین B6 ، B12 و اسید پانتوتنیک ؛ ویتامین A ؛ اهن؛ فسفر فلز روی؛ و بسیاری از مواد معدنی کمیاب (سلنیوم ، منیزیم ، پتاسیم ، مس و منگنز).

پنیر فتا واقعی از شیر گاو درست نمی شود. این پنیر شور که هزاران سال پیش منشأ گرفته است، فرآیند ترشی را طی می کند که طعم متمایز آن را ایجاد می کند. فتای اصل فقط در مناطق خاصی از یونان تهیه می شود. در حالی که ماده ی اولیه این پنیر شیر گوسفند است، می تواند از 30٪ شیر بز هم تهیه شود.

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟ - وبسایت بستنی نوبهار

آشنایی با 5 خواص پنیر فتا

1. قابلیت هضم

بسیاری از افراد تحمل لاکتوز را ندارند، به این معنی که هضم لاکتوز، قندی که در شیر گاو وجود دارد، دشوار است. بعضی دیگر نمی توانند پروتئین های موجود در لبنیات را هضم کنند.

شیر گوسفند و بز که از آن فتا تهیه می شود حاوی لاکتوز کمتری نسبت به شیر گاو است. و اینکه، شکر در طی فرآیند پنیر سازی بیشتر تجزیه می شود.

بسیاری از افراد زمانی که متوجه می شوند پنیر فتا از شیر گاو تهیه نشده است، می توانند از خوردن فتا لذت ببرند.

اگر در هضم شیر گاو مشکل دارید، روی بسته بندی پنیر را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که از شیر بز و گوسفند تهیه شده است.

2. ویتامین B6 و هیستیدین

هیستیدین یک آمینو اسید ضروری در فتا است که برای محافظت از سلول های عصبی، تولید گلبول های قرمز خون و محافظت از بافت ها در برابر اشعه و آسیب فلزات سنگین ضروری است.

همچنین به انتقال دهنده های عصبی هیستامین و کارنوزین متابولیزه می شود، که در پاسخ ایمنی، هضم و عملکرد مناسب عضلات مغز و جنسی، نقش دارند.

هیستیدین خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از نظر ماهیت ضد التهاب است. به همین ترتیب، هیستیدین درمانی برای آرتریت روماتوئید و اختلالات روانپزشکی بسیار موثر بوده است.

از طرف دیگر کارنوزین، خستگی عضلات را کاهش می دهد و عملکرد عضلات را بهبود می بخشد.

در واقع گروه ویتامین B6 بیش از صد آنزیم دارد. هیستیدین برای سنتز هیستامین و کارنوزین به ویتامین B6 نیاز دارد. از آنجا که هر دو در پنیر فتا یافت می شوند، منبع بزرگی از مواد مغذی است.

از خواص پنیر فتا چه می دانید؟ - وبسایت بستنی نوبهار

3. مقدار زیادی پروتئین

پروتئین برای ترمیم و ساخت عضله بسیار مهم است. همچنین برای ساختار، عملکرد و تنظیم اندام ها و بافت ضروری است. انواع مختلف پروتئین به عنوان آنتی بادی، آنزیم، پیام رسان و ناقل عمل می کنند. دریافت مقدار کافی و متعادل با هر وعده غذایی مهم است.

4. سلامت کلسیم و استخوان

ما می دانیم که کلسیم برای استخوان ها و دندان های محکم لازم است. تقریباً 99٪ کلسیم بدن در آنجا وجود دارد. شما ممکن است ندانید که نقش مهمی در انتقال اکسیژن بین سلول ها، انعقاد خون، عملکرد عضلات و انتقال عصبی دارد.

کلسیم یک ماده مغذی ضروری است، بدن آن را درست نمی کند و باید از طریق غذا تهیه شود. ما کلسیم و سایر مواد معدنی را از طریق ادرار، مدفوع، تعریق، ناخن ها و پوست از دست می دهیم. بنابراین کلسیم باید دائماً به بدن برسد. بسیاری از افراد به طور منظم در رژیم های غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی کنند، بنابراین بدن آنچه را که نیاز دارد از استخوان ها گرفته و با گذشت زمان آنها را ضعیف می کند.

30 گرم فتا حاوی 14٪ از مقدار کلسیم توصیه شده در روز است. همچنین حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین D، یکی از مواد مغذی لازم برای جذب کلسیم است.

5. ویتامین A

بیش از یک ماده مغذی ضروری برای بینایی، ویتامین A برای سلامت پوست، عملکرد ایمنی بدن، تشکیل و نگهداری اعضای بدن، تولید مثل و ارتباط بین سلول ها لازم است.

به طور کلی، ویتامین A مسئول تمایز هر سلول در بدن است. پنیر فتا حاوی دوز مطلوبی از این ویتامین محلول در چربی است. چربی سالم موجود در فتا به جذب ویتامین A کمک می کند.

همه چیز در حد اعتدال

 در حالی که فتا یکی از مقوی ترین پنیرهایی است که می توانید بخورید، چیزی نیست که بخواهید یک کیلو از آن را در یک وعده بخورید. مقدار زیادی سدیم در فتا وجود دارد. نمک زیاد می تواند منجر به فشار خون و کمبود پتاسیم شود.

 چربی فتا برای مغز شما مفید است اما چربی اشباع بیش از حد برای سیستم گردش خون شما مضر است.

هنگام خرید فتا به دنبال چه چیزی باشید

 اگر از شیر گوسفند یا ترکیبی از شیر گوسفند و بز تهیه نشده باشد، فتا واقعی نیست. اگر می توانید فتا یونانی بخرید، این پنیر فتای اصل است. مقررات مربوط به تهیه ی پنیر فتا در یونان دقیق است و مردم یونان آنها را می دانند.

 برای اینکه پنیر فتا از خواص بالا برخوردار باشد. باید استفاده از شیر گوسفند و بز ارگانیک باشد و نباید ارگانیسم اصلاح شده ژنتیکی داشته باشد.

 فتا همیشه باید سفید باشد و برای تازه نگه داشتن آن در آب نمک ذخیره می شود. اگر مایل به زرد باشد، پنیر در معرض هوای خارج از آب نمک قرار گرفته است.

 فتا باید سوراخ های ریزی روی سطح خود داشته باشد و نیمه محکم باشد. فتای ترد نشانه پنیری است که از شیر گاو تهیه می شود.

منبع : بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید