مقالات, بلاگ

آشنایی با خواص سرکه سفید – بخش اول

آشنایی با خواص سرکه سفید - بخش اول

آشنایی با خواص سرکه سفید – بخش اول

آشنایی با خواص سرکه سفید – بخش اول

آشنایی با خواص سرکه سفید - بخش اول

سرکه سفید یکی از خوراکی های اصلی خانگی است که در بسیاری از خانه ها پیدا می شود. این ماده ی غذایی علاوه بر در دسترس بودن قیمت مناسبی هم دارد. در ادامه با خواص و کاربردهای سرکه سفید آشنا می شوید.

سرکه سفید فوق العاده همه کاره است و می تواند برای از بین بردن علف های هرز، لطیف کردن گوشت، ضد عفونی کردن سطوح، تهیه ی ترشیجات و موارد دیگر استفاده شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که سرکه می تواند برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که این ماده می تواند به ثبات سطح قند خون، کاهش کلسترول، تعادل pH مناسب و حتی کاهش وزن کمک کند.

سرکه سفید چیست؟

سرکه سفید بیشتر از آب تشکیل شده است، با 5-10 درصد اسید استیک. نه تنها به طور گسترده ای در پخت و پز استفاده می شود، بلکه به عنوان یک محصول تمیز کننده طبیعی، تونر پوست و پاک کننده علف های هرز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین سرکه سفید از چه چیزی ساخته می شود؟ از لحاظ تاریخی، سرکه سفید مقطر با تخمیر غذاهایی مانند چغندر قند، سیب زمینی یا ملاس ساخته می شد. با این حال، روش های بسیاری دیگری نیز برای تهیه سرکه سفید وجود دارد. امروزه، بیشتر انواع آن با تخمیر الکل دانه ساخته می شود. مواد دیگر نیز ممکن است در طول تولید اضافه شوند، از جمله فسفات ها و عصاره مخمر.

انواع مختلفی از سرکه سفید نیز وجود دارد که هرکدام از آنها با نحوه تولید، همراه با طعم و کاربردهای بالقوه متفاوت هستند. به عنوان مثال سرکه بالزامیک سفید با پخت انگور سفید در دمای پایین درست می شود، که به حفظ طعم ملایم و رنگ روشن آن کمک می کند.

در همین حال، سرکه شراب سفید از شراب سفید که تخمیر شده است تولید می شود. سرانجام، سرکه برنج نوعی سرکه ساخته شده از برنج تخمیر شده است که طعم ملایم، کمی شیرین دارد و جایگزین رایج سرکه شراب سفید است.

ارزش غذایی سرکه سفید

کالری سرکه سفید بسیار کم است و حاوی مقدار کمی از عناصر ریز مغذی انتخاب شده است. به طور خاص، هر وعده سرکه سفید حاوی مقداری منگنز، سلنیوم، کلسیم، منیزیم و فسفر است.

یک فنجان سرکه مقطر سفید مواد مغذی زیر را تأمین می کند :

43 کالری

0.1 گرم کربوهیدرات

0 گرم پروتئین

0 گرم چربی

0.1 میلی گرم منگنز (7 درصد DV)

1.2 میکروگرم سلنیوم (2 درصد DV)

14.3 میلی گرم کلسیم (1 درصد DV)

2.4 میلی گرم منیزیم (1 درصد DV)

9.5 میلی گرم فسفر (1 درصد DV)

علاوه بر مواد مغذی فوق، سرکه همچنین حاوی مقداری مس، پتاسیم و سدیم است.

فواید سرکه سفید

سرکه سفید حاوی چندین ترکیب تقویت کننده سلامتی است و با فواید بی شماری برای سلامتی همراه است. در اینجا چند دلیل اصلی وجود دارد که می توانید این ماده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

قند خون را کاهش می دهد

یکی از چشمگیرترین فواید سرکه سفید برای سلامتی، توانایی قدرتمند آن در تنظیم سطح قند خون است. در حقیقت، یک بررسی انجام شده که مصرف سرکه می تواند با کاهش قند خون و انسولین بعد از غذا، کنترل قند خون را بهبود بخشد.

مطالعات دیگر نشان می دهد که اسید استیک می تواند به حفظ قند خون سالم کمک کند. علاوه بر تأخیر در تخلیه معده برای تثبیت سطح قند خون، اسید استیک همچنین می تواند اثرات چندین آنزیم دخیل در متابولیسم را کاهش دهد و باعث کاهش جذب قند و کربوهیدرات شود.

سطح کلسترول را بهبود می بخشد

کلسترول ماده مومی مانند چربی است که در سراسر بدن یافت می شود. اگر چه به مقادیر کم کلسترول نیاز دارید، اما داشتن مقادیر زیاد باعث تجمع پلاک های چربی در عروق می شود که می تواند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهد. اگرچه تحقیقات بیشتر محدود به مدل های حیوانی است، اما برخی مطالعات نشان می دهد که سرکه می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد تا به سلامت و قدرت قلب شما کمک کند.

به عنوان مثال، یک مدل حیوانی که در لیپیدها در بهداشت و بیماری منتشر شده، نشان داد که تجویز سرکه به خرگوشها باعث کاهش کلسترول LDL کل و بد در مقایسه با گروه کنترل می شود. در مطالعه دیگری، اسید استیک در کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید کل، که هر دو از عوامل خطر بیماری های قلبی هستند، موثر بود.

سرکه سفید سبب کاهش وزن می شود

شاید برای شما جالب باشد، برخی مطالعات نشان می دهد که اسید استیک، ترکیب اصلی سرکه، می تواند برای کاهش وزن مفید باشد و همچنین می تواند به کاهش گرسنگی و اشتها کمک کند.

مطالعه ای که در مجله اروپایی تغذیه بالینی نشان داده است که سرکه قادر به کاهش سرعت تخلیه معده، که می تواند به سیری و کاهش وزن کمک کند.

تعادل PH را تقویت می کند

از سرکه به دلیل دارا بودن PH اسیدی و خاصیت ضد میکروبی، غالباً به عنوان یک داروی طبیعی برای کاهش رشد باکتری ها، تعادل pH پوست و از بین بردن آلودگی ها استفاده می شود.

چندین کاربرد دیگر سرکه سفید برای پوست نیز وجود دارد. در حقیقت، این ماده اغلب به عنوان تونر یا برای کمک به پاکسازی آکنه و مبارزه با عفونت های پوستی استفاده می شود. با این حال، مهم است که همیشه قبل از استفاده از پوست، سرکه را با آب رقیق کنید تا از تحریک یا سوختگی پوست جلوگیری شود. به علاوه، حتماً با استفاده از مقدار کمی روی پوست خود، یک تست پچ انجام دهید تا ببینید که چگونه واکنش نشان می دهد.

باکتری ها را می کشد

بسیاری از خواص دارویی سرکه به دلیل دارا بودن اسید استیک است. طبق مطالعات انجام شده، بیش از 6000 سال است که از اسید استیک به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده برای ضد عفونی زخم ها و کمک به درمان و پیشگیری از بیماری هایی مانند طاعون استفاده می شود.

علاوه بر تقویت ترمیم زخم و محافظت در برابر عفونت، برخی تحقیقات نشان می دهد که سرکه می تواند به درمان قارچ ناخن، شپش سر، زگیل و عفونت گوش نیز کمک کند، این ها از اثرات و خواص ضد میکروبی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید