مقالات, بلاگ

آبمیوه=درمان سرماخوردگی

آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

آبمیوه=درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی، یک بیماری شایع است که اغلب افراد را درگیر می کند. اما هرگز نباید این بیماری را دست کم گرفت. زیرا علائم این بیماری می توانند شدید شده و کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند. به طور کلی، سرماخوردگی به عفونت جزئی گلو، بینی، مجاری هوایی فوقانی و سینوس ها گفته می شود که پس از حدود یک تا دو هفته بهبود می یابند. عطسه، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی و سرفه علائم اصلی این بیماری هستند، اما در موارد شدیدتر ممکن است تب، درد عضلات و سردرد نیز رخ دهد. داروهای بدون نسخه فراوانی برای درمان سرماخوردگی در دسترس است. یکی از مهم ترین روش ها در کنار درمان های سرماخوردگی، هیدراته نگه داشتن بدن است. مصرف مایعات و آبمیوه های مختلف می توانند کمک کننده باشند. کارشناسان مجله سلامت ماه در این مقاله قصد دارند تا به معرفی آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی بپردازند.

معرفی آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی

از آن جا که سرماخوردگی درمانی ثابت و مشخص ندارد، مصرف برخی آبمیوه ها، به ویژه آبمیوه های حاوی ویتامین ث می تواند به کاهش طول مدت سرماخوردگی در افراد کمک کند. نوشیدنی های حاوی ویتامین، هم چنین می توانند کمبودهای ناشی از ویتامین بدن شما را جبران کنند. البته باید گفت که تاثیر ویتامین ث بر سرماخوردگی، در افراد مختلف متفاوت است. برخی از بهترین آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی شامل این موارد است:

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

آب پرتقال

آب پرتقال یک از آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی و منبعی سرشار از ویتامین ث است و از آن جا که در محافظت از سیستم ایمنی بدن نقش دارد، در هنگام سرماخوردگی می تواند، بسیار کمک کننده باشد. در واقع آب پرتغال نه تنها به درمان سرماخوردگی کمک میکند، بلکه جز بهترین نوشیدنی های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن نیز به شمار می آید. یک فنجان آب پرتقال خام دارای 124 میلی گرم ویتامین ث است که بیش از 100 درصد از میزان توصیه شده ویتامین را تامین می کند. ویتامین ث هم چنین یک آنتی اکسیدان طبیعی است که به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب و تخریب منجر خواهد شد.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت نیز مانند آب پرتقال، منبع ویتامین ث است، اگرچه میزان این ویتامین در آن به اندازه آب پرتقال نیست. آب گریپ فروت به عنوان یکی از بهترین آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی دو نوع سفید و صورتی دارد. یک فنجان آب گریپ فروت صورتی 94 میلی گرم ویتامین ث و یک فنجان آب گریپ فروت سفید 87 میلی گرم ویتامین ث دارد. این میزان، بیش از 100 درصد نیاز ویتامین ث بدن را در افراد بزرگسال و زنان باردار فراهم می کند. این میزان توصیه شده، برای زنان شیرده، 120 میلی گرم است.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی را برخلاف آب گریپ فروت و آب پرتقال، نمی توان در خانه تهیه کرد. هنگام خرید آب گوجه فرنگی کنسرو شده، انواع بدون نمک آن ها را انتخاب کنید تا میزان سدیم ورودی به بدن کاهش یابد. یک فنجان آب گوجه فرنگی حاوی 170 میلی گرم ویتامین ث است. این میزان ویتامین ث که از آب پرتقال و آب گریپ فروت نیز بیشتر است، این آبمیوه را به یکی از آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی تبدیل کرده است.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

آب لیمو

آب لیمو، نوعی آب مرکبات دیگری است که از منابع غنی ویتامین ث محسوب می شود. از آن جایی که آب لیمو نسبت به آب پرتقال و آب گریپ فروت مزه ترش تری دارد، می توانید هنگام استفاده، آن را با کمی آب، رقیق کرده یا به همراه آبمیوه های شیرین تر میل کنید. یک فنجان آب لیمو بیشتر از 94 میلی گرم ویتامین ث دارد. این میزان ویتامین، با ویتامین موجود در آب گریپ فروت برابر است، گرچه باید هنگام مصرف، به آب لیمو حداقل یک فنجان آب اضافه شود. اما این آب اضافی که همراه با آب لیمو مصرف می کنید، می تواند به هیدراته ماندن بدن، کمک کند. معمولا اغلب ما آب لیمو شیرین را به عنوان یکی از آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی می شناسیم.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی با آب چغندر

آب چغندر حاوی یک ماده مغذی منحصر به فرد به نام بتانین است. این ماده دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و یک سم زدای قدرتمند نیز به شمار می آید. برای داشتن یک آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی ، آب چغندر را با آب سیب و اسفناج، ترکیب کرده و یک نوشیدنی فوق العاده بسازید. ترکیبات این نوشیدنی شامل یک عدد چغندر بزرگ، یک عدد سیب سبز، تعداد کمی برگ تازه اسفناج و دو عدد خیار می باشند. البته باید به میزان مصرف چغندر توجه ویژه ای داشت، زیرا در صورت زیاده روی در خوردن آن، ممکن است دچار عوارض مصرف روزانه چغندر شوید.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

ترکیب آب انار و مرکبات

همان گونه که گفتیم، گریپ فروت و لیمو، سرشار از ویتامین ث هستند. ترکیب آب این میوه ها با آب انار، می تواند یک آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی را تشکیل دهد. گلوکز موجود در انار به مغز شما در کسب انرژی در ابتدای صبح، کمک خواهد کرد. می توانید برای اضافه کردن خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، به آبمیوه خود کلم پیچ، نیز اضافه کنید. برای تهیه این آبمیوه به دانه های یک انار بزرگ، دو عدد گریپ فروت، یک عدد لیمو و مقدار کمی کلم پیچ نیاز دارید.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

نوشیدنی ترکیبی کدو حلوایی

این نوشیدنی، ترکیبی فوق العاده برای مبارزه با بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا است. کدو حلوایی حاوی عناصری چون بتاکاروتن و اسیدهای چرب است که هردو خواص ضد التهابی دارند. اضافه کردن زنجبیل به این نوشیدنی به تعریق سالم حین سرماخوردگی کمک کرده و لیمو نیز بر ویتامین ث آن می افزاید. هم چنین، زردچوبه، بر خواص ضد التهابی این نوشیدنی خواهد افزود. برای تهیه این نوشیدنی به یک عدد کدو حلوایی متوسط که پوست آن را کنده و دانه هایش را بیرون آورده اید، دو عدد لیمو، یک تکه دو اینچی زنجبیل پوست کنده و دو قاشق چای خوری پودر زردچوبه احتیاج دارید.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

نوشیدنی لیمو، زنجبیل و عسل

این ترکیب، یک نوشیدنی تسکین دهنده بدن و سیستم ایمنی است. آن چه این نوشیدنی را برای استفاده توسط افراد پر مشغله، مناسب تر می کند این است که می توان آن را آماده کرده و به مدت حدود دو ماه نگه داشت. دو عدد لیمو که به خوبی تمیز شده اند، دو تکه زنجبیل تازه به اندازه انگشت اشاره یا میانی، عسل خالص و یک ظرف شیشه ای، مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی می باشند.

لیمو و زنجبیل را خرد کرده و به صورت متناوب در ظرف شیشه ای قرار دهید، سپس عسل را روی آن بریزید تا شیشه پر شده و در آن را محکم ببندید. ظرف را در یخچال قرار دهید تا به حالت ژله مانند تبدیل شود. برای مصرف می توانید، 2 تا 3 قاشق غذاخوری مواد را در مقداری آب ریخته، اجازه دهید 3 تا 4 دقیقه مانده و سپس جرعه جرعه بنوشید. اگر چه این ترکیب تنها از میوه تشکیل نشده، اما میتواند به اندازه آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی موثر باشد.

آبمیوه=درمان سرماخوردگیآبمیوه=درمان سرماخوردگی

نوشیدنی سبزیجات برای درمان سرماخوردگی

برای تهیه این نوشیدنی شفابخش باید آب چند سبزی تازه را با یک دیگر ترکیب کنید. این نوشیدنی علاوه بر این که از آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی محسوب می شود، یک نوشیدنی کم کالری و فوق العاده برای تمام فصول، نیز هست. برای تهیه این نوشیدنی به کرفس، خیار سبز، کمی جعفری و گشنیز، یک عدد لیمو، کمی زنجبیل و دو فنجان آب نیاز دارید. تمام این مواد را ترکیب کنید. اگر می خواهید مزه شیرینی داشته باشد، می توانید به آن، مقداری آب آناناس نیز بیفزایید.

اگر چه در بسیاری از موارد برای درمان سرماخوردگی نیاز به مراجعه پزشک نیست و به راحتی میتوان این بیماری را درمان کرد، اما باید مراقب بود تا درمان سرماخوردگی با داروی گیاهی ، علائم را تشدید نکند. مصرف آبمیوه های مقوی برای درمان سرماخوردگی یکی از روش های خانگی موثری است که حتی پزشک نیز آن را توصیه می کند.

منبع: مون

دیدگاهتان را بنویسید